== CLUB FIAT ROMANIA==: Cum se schimba un bec la blocul lumini fata - == CLUB FIAT ROMANIA==

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cum se schimba un bec la blocul lumini fata parte sofer/pasager

#1 User is offline   valmar67 

• Group: Members
  • Marca: Fiat
  • Model: Stilo
  • An: 2005

Posted 14 July 2007 - 08:15 AM

A mai fost un topic cu asa ceva dar n-au fost decat niste raspunsuri evazive. A schimbat cineva, poate cineva sa explice algoritmul de a ajunge la becuri; ce trebuie demontat mai intai(baterie, tanc apa spalare parbriz) ?
0

#2 User is offline   blizzard 

• Marca: FIAT
  • An: 2002

Posted 14 July 2007 - 04:14 PM

Salut.
Nu trebuie demontat nimic. Am schimbat eu si becurile de pozitie, si cele de faza scurta. Adevarul e ca iti trebuie multa rabdare, dar de demontat nu trebuie sa demontezi nimic. Povestea se schimba daca vorbim de motorasele pentru reglarea farurilor, motorase situate in interiorul faruruilor. Pentru demontarea acestora este necesara scoaterea bateriei (daca vorbim de partea cu soferul), sau a rezervorului de apa pentru parbirz (pentru partea pasagerului).
Spor la treaba :lavolan:
0

#3 User is offline   Master200 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Interests:masini!
  • Marca: Fiat / Alfa Romeo
  • Model: Stilo 1.9 JTD 150cp (chip tuning) / 159 1.9 JTDm 150cp

Posted 14 July 2007 - 05:13 PM

eu am schimbat de mai multe ori becurile pe fata si de fiecare data am demontat bateria si suportul de baterie respectiv bidonul de apa pt parbriz..altfel nu imi incapea mana sa fac nimic..bafta
My FIAT is fantastic!
0

#4 User is offline   valmar67 

Posted 14 July 2007 - 05:39 PM

Cred ca o sa dau 70 ron ca sa mi-l schimbe ei la service, fiindca mai ales in partea soferului trebuie intradevar sa demontezi cam tot , baterie, suport, ca sa poti sa scoti capacul de acces la becuri.Am incercat si prin demontarea aparatorii de noroi de la roata din fata(e acces mai lejer , dar nu pot sa scot acel capac, dupa ce ii scot siguranta). Vorba unora de pe alt forum de fiat(in engleza) , italienii au pus becurile si dupa aia au contruit masina in jurul lor. :-?
0

#5 User is offline   Bogdan[or] 

• micut cu 600
  • Pip
  • Model: Stilo MW 1,9 JTD, 116 HP
  • An: 2003

Posted 14 July 2007 - 11:56 PM

Cand mi-am cumparat Stilo-ul avea un bec ars, si mi l-a schimbat pe loc..ce pot sa iti spun e ca se poate si fara sa demontezi mare lucru...doar ca tre sa te inarmezi cu mula rabdare cum zice blizzard si o mana de copil:P..sa iti incapa printre plastice. Bafta mare. :happywave:
0

#6 User is offline   valmar67 

Posted 15 July 2007 - 12:45 PM

Am reusit sa-l schimb (pe cel din dreptul bateriei). Nu se poate schimba fara a desface bateria, implicit suportul bateriei. Asa scrie de fapt si in manualul electronic e-learn. Algoritmul este urmator(precizez ca am ultimul model de Stilo 1,4 mpi. 5 Doors):
-Se demonteaza capacul suportului bateriei, are doua suruburi cu cap special gen imbus dar sub forma de stea.(merge si cu o surubelnita )
-se demonteaza bornele baterie, intai minus(cu cheie fixa de 10), apoi plusul cu tot cu mufe(placa) .Se scoate si un plastic ce cred ca e un fel de sigiliu prins cu doua holsuruburi intre placa cu borne de la "+" si baterie.
-se demonteaza brida de fixare a bateriei cu o tubulara de 10(2 suruburi) si se scoate bateria.
-se scoate un plastic de scurgere a apei(tava) si se desurubeaza cele doua suruburi de M8 cu care este prins suportul de metal de caroserie (este prins de
caroserie ca o sea, calapod.)

Acum este ceva acces la far, dar nu se poate scoate suportul bateriei pentru ar trebui demontat tot tablou de sigurante plus cablurile.
-Se baga mana pe dedesubtul suportului se se scoate aparatoarea decupland arcul(sarma) .
-se scoate mufa becului, se decupleaza siguranta de sarma ,se scoate becul vechi si se introduce becul neatingand partea de sticla cu mainile goale.(tineti-l de partea metalica)
EU AM SCHIMBAT NUMAI FAZA SCURTA

Acum se procedeaza in sens invers. :biggrin:

Dureaza , daca totul merge ca pe roate in jur de 30 min.

Si economisiti in jur de 80 RON fara becuri.
0

#7 User is offline   Adibadi 

• micut cu 600
  • Pip
  • Model: Albea
  • An: 2006

Posted 15 July 2007 - 02:10 PM

valmar67, on Jul 15 2007, 01:45 PM, said:

Nu se poate schimba fara a desface bateria,

Ba da , se poate.In cca 3 min la benzinare si putin mai mult la motorina.
0

#8 User is offline   valmar67 

Posted 16 July 2007 - 09:26 AM

Adibadi, on Jul 15 2007, 03:10 PM, said:

Ba da , se poate.In cca 3 min la benzinare si putin mai mult la motorina.

explica atunci... smart guy..
0

#9 User is offline   Cipsu 

• micut cu 600
  • Pip
  • Model: Stilo, 1.6, 16 V

Posted 16 July 2007 - 10:34 AM

Eu am schimbat ambele becuri. Pe dreapta am scos bateria si suportul, a fost un chin si a durat cam 40 minute, asta avand toate sculele la dispozitie. Pe stanga am demontat rezervorul de lichid de parbriz, doar din punctul de prindere superior.

Insa, la becul din stanga am luat teapa, dupa ce l-am schimbat bate in pamant, desi am mai verificat odata si becul este bine montat in soclu. Am senzatia ca nu are unghiul potrivit. Exista un cod anume al becului, care se potriveste la FIAT? Eu am luat un rahat de bec unguresc cu o singura faza, caare a costat 25 de ron si nici nu e bun pentru mine. Ce ar trebui sa cumpar? Multumesc anticipat!#

Ma intreb, la proiectoare, care sunt pe extremitati...cum naiba le schimbi, demontezi aripile ??? :(

L.E.: atentie cei cu masini SH !!! La demontarea bateriei, veti avea ulterior nevoie de codul consolei, daca aveti asa ceva. Deci nu demontati bateria pana nu sunteti siguri ca aveti codul!!!!!

This post has been edited by Cipsu: 16 July 2007 - 10:44 AM

0

#10 User is offline   valmar67 

Posted 16 July 2007 - 01:00 PM

Codurile becurilor sunt cele din poza atasata:Attached File  becuri.jpg (221.54K)
Number of downloads: 249

P.S. - Am gasit becuri Bosch la Praktiker(faza scurta).

This post has been edited by valmar67: 16 July 2007 - 01:02 PM

0

#11 User is offline   Cipsu 

• micut cu 600
  • Pip

Posted 17 July 2007 - 08:40 AM

valmar67, on Jul 16 2007, 02:00 PM, said:

Codurile becurilor sunt cele din poza atasata: becuri.jpg

P.S. - Am gasit becuri Bosch la Praktiker(faza scurta).

Multumesc frumos!
0

#12 User is offline   iugene 

• Interests:etc etc, dar in special sa mearga masina ca un ceas elvetian
  • Model: Stilo 1.6 16v

Posted 02 November 2007 - 08:58 AM

valmar67, on Jul 16 2007, 10:26 AM, said:

explica atunci... smart guy..

hai ca iti explic eu, despre becul de faza scurta:

l-am dat jos, am fost la un magazin no name, am luat bec si l-am si pus la loc in cca 30 de minute.
Se procedeaza astfel:
- daca nu ai rampa pe care sa urci masina, o cocotzi cu rotile din fata pe o bordura mai inalta;
- te pui cu capul spre roata, a.i. sa vezi cat de cat printre aparatoarea de noroi si masca frontala;
- daca ai pe cinava sa te ajute e perfect; acel cineva baga mana printre baterie si masca si tine de capacul ce acopera accesul la faruri;
- capacul ce acopera accesul la faruri are o clema verticala, ce preseaza asupra lui; ii desfaci clema si scoti capacul; scoti becul de faza scurta si aici ai foarte mare grija cand il montezi pe cel nou, sa nu ii atingi partea de sticla;
- il introduci in locas si ii gasesti pozitia in care nu se misca; asta o gasesti prin rotire, pt ca intra intr-un anume fel;
- pui capacul la loc si prinzi clema peste capac;
- inchizi capota si ii dai drumu la drum.

sper ca fi fost destul de explicit :), daca totusi nu te descurci, da-mi un PM si iti mai spun ce si cum.
MY FIAT IS not so FANTASTIC
0

#13 User is offline   skysword 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Model: Fckin' black Stilo Dynamic 1.9JTD 116CP

Posted 02 November 2007 - 09:52 AM

Cipsu, on Jul 16 2007, 10:34 AM, said:

Insa, la becul din stanga am luat teapa, dupa ce l-am schimbat bate in pamant, desi am mai verificat odata si becul este bine montat in soclu. Am senzatia ca nu are unghiul potrivit.

La mine bate tot in pamant, dar e cel de dreapta si tot la schimbare. Nu stiu cum era inainte ca am cumparat masina cu becul ars. Becul e Bosch H7.
La schimbare am reusit performanta sa scot sarma cu rol de clip de prindere de la bec si m-am gandit ca de acolo ar fi fost, dar am pus-o corect inapoi, am refacut operatia si bate tot in pamant.

Ma gandesc ca fie sticla nu e aliniata cu metalul soclului becului (slabe sanse), fie nu sta corect in soclul farului(dar l-am potrivit si rasportrivit si tot la fel e),
fie e de la far, a fost schimbat, ca nu e aceeasi marca cu cel de stanga. O sa verific mai precis si faza lunga, dar e mai dificil de verifica reglajul la asta. Daca farul e aliniat corect, o sa incerc sa stramb metalul becului pana sta corect.

@cipsu Tu cand ai schimbat becul, cel original batea corect? Ai reusit pana la urma sa reglezi cumva?
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards, for there you have been and there you will long to return.
0

#14 User is offline   Cipsu 

• micut cu 600
  • Pip

Posted 02 November 2007 - 10:21 AM

skysword, on Nov 2 2007, 09:52 AM, said:

La mine bate tot in pamant, dar e cel de dreapta si tot la schimbare. Nu stiu cum era inainte ca am cumparat masina cu becul ars. Becul e Bosch H7.
La schimbare am reusit performanta sa scot sarma cu rol de clip de prindere de la bec si m-am gandit ca de acolo ar fi fost, dar am pus-o corect inapoi, am refacut operatia si bate tot in pamant.

Ma gandesc ca fie sticla nu e aliniata cu metalul soclului becului (slabe sanse), fie nu sta corect in soclul farului(dar l-am potrivit si rasportrivit si tot la fel e),
fie e de la far, a fost schimbat, ca nu e aceeasi marca cu cel de stanga. O sa verific mai precis si faza lunga, dar e mai dificil de verifica reglajul la asta. Daca farul e aliniat corect, o sa incerc sa stramb metalul becului pana sta corect.

@cipsu Tu cand ai schimbat becul, cel original batea corect? Ai reusit pana la urma sa reglezi cumva?

Becul original era reglat corect.
Eu am cumparat alt bec, H7 Philips(de la Agip) l-am inlocuit si s-a rezolvat.Nu inteleg de ce, si becul care l-am schimbat initial era tot H7 si am verificat din nou, era montat corect. Sincer, nu stiu care a fost problema, am pastrat becul inlocuit si am de gand sa verific ochiometric cu alt H7 nou sa vad daca sunt diferente.
0

#15 User is offline   pedala 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Interests:Masini, Hi-Fi
  • Model: Stilo JTD Dynamic

Posted 02 November 2007 - 01:17 PM

1. Cumparati becuri de calitate. Se vede diferenta
2. Daca nu se rezolva probabil farul este dereglat. Pozitia fasciculului luminos se poate regla atat pe orizontala cat si pe verticala la service
2003 Fiat Stilo 1.9 JTD 115 Dynamic -standard
1996 Volvo 850 2.5 20V -filtru aer K&N, catalizator sport, audio: HU Pioneer Premier 960, statie JBL PX300.4, componente Hertz ESK 130, Subwoofer Hertz ES300
1998 Daewoo Tico SX -finala + tubulatura aferenta inox Borla, volan Raid, amortizoare Monroe, turometru Pilot, audio: HU Nakamichi CD300, componente Hertz ESK 165, Statie JBL 75.4, Subwoofer Hertz ES200
0

#16 User is offline   skysword 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip

Posted 02 November 2007 - 04:24 PM

pedala, on Nov 2 2007, 01:17 PM, said:

1. Cumparati becuri de calitate. Se vede diferenta

E Bosch, made in Germany si nu l-am luat de la taraba din piata.
Poate a fost becul anterior petarda si s-a reglat farul dupa el :)
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards, for there you have been and there you will long to return.
0

#17 User is offline   marsuleu 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Model: STILO 1.2 16V

Posted 21 May 2008 - 08:31 AM

hello ...
fratilor, am si eu o pozitie arsa pe fata , pe partea soferului, mai precis cea dinspre interior. m-am chinuit o ora sa bag mana pe acolo , si nu am reusit decat sa scot capacul de la far, si sa nu-l mai pot pune la loc...am ramas cu el in portbagaj. cum fac si eu sa schimb pozitia aia, si ce bec e trebuie? singura solutie ar fi doar sa dau jos bateria si suportul ei ?
in poza atasata aici am vazut ca becurile de pozitie fata sunt H5W, dar nu am gasit nicaieri asa ceva , doar W5W...

This post has been edited by marsuleu: 21 May 2008 - 08:35 AM

FIAT STILO 1.2 16V
0

#18 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Model: Stilo Coupe

Posted 21 May 2008 - 09:03 AM

nu stiu ce va chinuiti voi sa demontati chestii pe acolo, baterie, sigurante si altele;

cel mai simplu valabil si pt stanga si pt dr ( ai spatiu de manevra mai mult)

ridici masina pe cric, dai roata jos ( 4 suruburi), dai aparatoarea de plastic de deasupra rotii, ( 6 holtzsuruburi) si gata, ai ajuns la capacul farului; ( pt mine e mult mai bine asa decat sa ma chinui pe la motor sa dau jos alea si plus sa mai am si rabdare) si ai vedere si direct pe orizontala, pe directia farului, si nude sus cum e pe la motor

am schimbat pozitia de pe stanga cat si motorasele la ambele faruri asa, merge treaba ca pe roate :)

becul de pozitie.... am pus W5W.

spor!
0

#19 User is offline   marsuleu 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 21 May 2008 - 09:14 AM

theutz, on May 21 2008, 10:03 AM, said:

am schimbat pozitia de pe stanga cat si motorasele la ambele faruri asa, merge treaba ca pe roate :)

becul de pozitie.... am pus W5W.

spor!

merci theutz, o sa incerc pana la urma cu metoda asta.
:offtopic: tu de ce nu vii la intalniri ?
FIAT STILO 1.2 16V
0

#20 User is offline   skysword 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip

Posted 21 May 2008 - 09:56 AM

Nu e nevoie sa dati roata jos, eu am montat xenon scotand doar aparatorile de la roti si directionand roata in asa fel in cat sa ai mai mult loc.
In dreapta trebuie sa miscati rezervorul (posibil ca pentru cel de 3L sa nu fie nevoie, eu am de 6L). In stanga nu iese decat intr-o singura directie, spre radiator.
HINT: scoateti sigurantele de la capace, sarmele cu care se inchid. Merge si fara dar va usureaza munca enorm si va ia 20 de sec sa le puneti inapoi.
0

#21 User is offline   marsuleu 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 23 May 2008 - 08:53 AM

aseara am demontat roata si contraaripa ca sa ajung la farul stanga.aveam arsa o pozitie , cea dinspre interior, pt care nu e nevoie sa dai jos decat capacul la baterie si ai nevoie de o mana de copil ca sa tragi de becuri .am aflat asta dupa ce am dat jos roata ,pe care oricum trebuia sa o demontez, pt ca aveam capacul de pe faza scurta cazut, il tineam in portbagaj(faza scurta, semnal , proiector ,pozitie exterioara si motorul electric al farului - toate sunt sub acelasi capac ). alta metoda sa-l pui la loc nu este.
am reusit intr-un final , cu ajutorul lui B-83-LCN. avea si el arse ambele pozitii pe intoerior , si lui ii dadea BULB FAILURE , mie nu, si nu ne explicam DE CE !?! motivul: ECU da eroarea doar daca simte cel putin 2 pozitii arse .ingeniosi italienii astia... se joaca cu nervii si sentimentele noastre. intr-un final, am schimbat si pozitiile lui , si eroarea a disparut .
CONCLUZII :
1)daca nu aveti nervii tari , nu va apucati de schimbat becuri :D.
2)inainte sa o faceti , intrebati pe cineva care a mai facut asta, ca sa nu aveti aceleasi surprize ca si mine.
3)cred ca li s-a facut rau inginerilor italieni de cata carne le-am dat in timp ce imi scrijeleam degetele si mainile prin toate plasticele si tablele ca sa ajung la un amarat de bec de pozitie. acum ma rog sa nu se arda faza scurta pe stanga...
FIAT STILO 1.2 16V
0

#22 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 23 May 2008 - 09:01 AM

marsuleu, on May 23 2008, 09:53 AM, said:

3)cred ca li s-a facut rau inginerilor italieni de cata carne le-am dat in timp ce imi scrijeleam degetele si mainile prin toate plasticele si tablele ca sa ajung la un amarat de bec de pozitie.

bine ca ai reusit intr-un final

adevarul este ca le-a placut plasticul la italienii astia :) f f mult plastic cel putin pe fata masinii

eu am avut data bara jos si in afara de o bara metalica de protectie pe fata, in rest capota si aripile ce sunt tabla, in rest numa plastice ...doamne fereste de un impact ceva, mai ales pe directia cu farul ca nu e nici o intaritura;

in ceea ce priveste farurile si schimbatul diverselor .... de cate ori am dat jos roata si contra aripa ba sa schimb motorasele, ba becurile de pozitie, ba sa reglez motorasul, - scapase piciorusul din locasul lui .....m-am experimentat asa ca daca mai are cineva problema pot sa ajut ;)
0

#23 User is offline   afganu 

• membru indoctrinat
  • PipPipPipPip
  • Interests:Imi plac ff mult masinile, sofatul si excursiile
  • Model: Stilo coupe 1,4 l 16V 95 CP
  • An: 2004

Posted 03 August 2008 - 07:00 PM

valmar67, on Jul 14 2007, 09:15 AM, said:

A mai fost un topic cu asa ceva dar n-au fost decat niste raspunsuri evazive.

Si eu tot 1,4 l 95 cp coupe am. Am o intrebare ; cind vrei sa schimbi becuri la farul din stinga fata deconectarea bateriei nu poate crea probleme la compiuterul de bord ? Masina o am de aprox. o luna si incerc sa invat cit mai multe pt. ca nu vreau sa iau contact cu cei de la service care pt orice fleac te scutura de "tot praful"
0

#24 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 04 August 2008 - 11:31 AM

nu afecteaza comupterul de bord, doar se reseteaza;

pentru schimbarea becului pe partea stanga, recomand sa dai jos roata ( sau sa ieie viraj maxim) si sa desfaci aparatoarea de platic de la aripa; vezi ca s-a mai discutat, e descris intreg procesul.

daca schimbi bec de faza lunga, atunci o faci pe sus, dai doar capacul bateriei jos; parerea mea e ca te chinuri si muncesti mai mult sa dai bateria jos, pentru a schimba becul
0

#25 User is offline   flaviu 

• Model: Stilo 1.9 JTD

Posted 02 December 2008 - 12:16 PM

"...am schimbat pozitia de pe stanga cat si motorasele la ambele faruri asa, merge treaba ca pe roate :)"

theutz , de unde ai facut rost de motorase pentru faruri? Mi s-a ars si mie motorasul de la farul stanga, iar cei de la fiat mi-au zis ca nu se gaseste motoras separat decat tot ansamblul farului.

Mersi.
0

#26 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 02 December 2008 - 12:29 PM

flaviu, on Dec 2 2008, 12:16 PM, said:

"...am schimbat pozitia de pe stanga cat si motorasele la ambele faruri asa, merge treaba ca pe roate :)"

theutz , de unde ai facut rost de motorase pentru faruri?

asa este, nu se gasesc separat! eu ma luat de pe niste faruri sparte, ceva gen dezmembrari;

acelasi model de motorase sunt si pe ford mondeo daca nu ma insel ( nu cel nou ) si mia sunt unele marci care au la fel; la cele din grupul VAG sunt diferite ... poate reusesc sa iti gasesc unul , dar nu stiu pretul
0

#27 User is offline   flaviu 

• Model: Stilo 1.9 JTD

Posted 02 December 2008 - 02:23 PM

Multumesc theutz.
O sa caut si eu sa vad daca gasesc.
0

#28 User is offline   iliemari 

• Membru interesat
  • PipPip
  • Model: stilo 1.6 16V

Posted 04 March 2009 - 09:25 PM

Sambata am schimbat si eu becurile de faza scurta fata.....la ala din stanga in 10 min a fost gata...ala din dreapta...nu mai povestesc..am dat jos bateria blocul cu sigurante relee cablaraie si mufe idioate si apoi am reusit sa ridic carcasa bateriei si sa dau jos capacul farului si....in sfarsit sa inlocuiesc becul si sa le montez pe toate la loc...frate doamne nu cerdeam ca poate cineva sa puna un bec acolo....nush cum s-au gandit italienii...probabil in favoare sercice-urilor si nu a clientilor...oricum...cam asa arata inainte sa ridic carcasa bateriei:

Attached File(s)

#29 User is offline   mihai_psc 

• micut cu 600
  • Pip
  • Model: Stilo 3D 1.6 16V

Posted 04 March 2009 - 09:40 PM

iliemari, on Mar 4 2009, 09:25 PM, said:

Sambata am schimbat si eu becurile de faza scurta fata.....la ala din stanga in 10 min a fost gata...ala din dreapta...nu mai povestesc..am dat jos bateria blocul cu sigurante relee cablaraie si mufe idioate si apoi am reusit sa ridic carcasa bateriei si sa dau jos capacul farului si....in sfarsit sa inlocuiesc becul si sa le montez pe toate la loc...frate doamne nu cerdeam ca poate cineva sa puna un bec acolo....nush cum s-au gandit italienii...probabil in favoare sercice-urilor si nu a clientilor...oricum...cam asa arata inainte sa ridic carcasa bateriei:

Salut, nu ai facut poza cu pachetul de tigari sa vedem cate au mai ramas la sfarsit :)) , la fel le schimb si eu mai ales pe partea soferului, trebuie ridicat vreo 10 cm(atat merge) suportul de baterie, iar la final i-ti trebuie ceva indemanare sa nimeresti capacul ala de plastic din spate de la faza scurta. Am incercat sa schimb si pozitiile dar m-am razgandit. :happywave:

theutz, on May 23 2008, 09:01 AM, said:

adevarul este ca le-a placut plasticul la italienii astia :) f f mult plastic cel putin pe fata masinii
eu am avut data bara jos si in afara de o bara metalica de protectie pe fata, in rest capota si aripile ce sunt tabla, in rest numa plastice ...doamne fereste de un impact ceva, mai ales pe directia cu farul ca nu e nici o intaritura;

:offtopic: Cat tine de plastice, am luat eu un caine cam la 130 exact pe centru, a intrat sub bara aia de fier(intaritura), s-a dus pana in radiatorul de ac pe care am avut norocul sa nu-l sparga(doar l-a curbat), in afara de bara restul plasticelor din interior sunt casante, se fac cioburi. Scuze de offtopic

nu mai cita mesajul anterior in totalitate si folosete butonul "Edit"
Stilo 3D 1.6 16v Dynamic
0

#30 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 05 March 2009 - 09:30 AM

daca citeai topicul asta inainte, nu te mia chinuiai atat :)

am descris mai sus o metoda mai la indemana (cel putin pt mine ;)

chia raseara am schimbta ambele becuri, noaptea pe la 12, la lumina telefonului ( cu o mana tinema telefonul si alta am facut operatiunea ;) deci nu e f greu trebuie doar rabdare
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Piese auto second-hand FIAT, Alfa Romeo