== CLUB FIAT ROMANIA==: Achizitie Peugeot 307 1.6 Hdi 110Cp Vs Ford Focus 1.6 Tdci 109Cp - == CLUB FIAT ROMANIA==

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Achizitie Peugeot 307 1.6 Hdi 110Cp Vs Ford Focus 1.6 Tdci 109Cp

#1 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Marca: Fiat
  • Model: Stilo Coupe
  • An: 2002

Posted 26 January 2012 - 07:19 PM

Salutare

Ma gandesc sa vand Stilo-ul meu coupe, ca sa iau ceva la 4 usi mai nou+portbagaj mai mare ;
Vreau ceva pana in 6500 euro dupa 2006, minim 100 cp, pana in 100k km, eventual diesel, 4 usi, si nici chiar cheala
Masinile care mi-au atras atentia sunt Peugeot 307 1.6 HDi 110cp din 2006 si Ford Focus tot hatch(aici nu stiu daca cel cu facelift sau nu depinde ce gasesc) tot motor de 1.6 109 cp; voi ce parere aveti ? Peugeot sau Ford? si daca e sa fie ford cel de 1.6 sau 1.8 116cp?

Din ce am citit, motoarele sunt sensibil identice (vorbind de cele 1.6); acum se pune probleme celorlate consumabile si tinuta de drum.

Avantaje 307:

- il iau de la un prieten (deci am incredere si stiu tot istoricul)
- masina are ceva dotari (scaune partial piele, bluetooth - telefon, jante 17, xenon aftermarket dar pus pe farurile cu lupa, magazie cd,clima,senzori ploaie, lumini,pedalier sport din fabrica - e cam full in afara de navigatie si incalzire in scaune etc
- desi e modelul facelift T6, nu are FAP - am inteles ca in RO este mai dificil cu acest filtru
- silentioasa
- interior dragut

Dezavantaje 307:

- spatiu portbagaj mai mic decat la ford
- este joasa in fata (bara etc)

Avatanje Ford

- spatiu interior + portbagaj mai mare
- pare mai robusta
- suspensia spate mai buna (amortizeaza mia bine)

Dezavantaje Ford:

- in banii astia nu are nici pe departe dotarile de la peugeot, adica doar pilot automat si clima- eventual
- nu imi place interiorul deloc - bordul, consola
- materialele par mai ieftine
- pozitia la volan mai sus + parbirz mai mic

Asta este ce am sesizat eu, ce am mai citit; nu am condus niciuna dintre ele inca

Am nevoie si de parerile voastre, poate e cineva printre noi care are sau a condus;intretinere, confort, calitate; si daca ar fi ford sa fie cel de 1.8 sau 1.6? cica cel de 1.8 e motor original ford, iar cel de 1.6 e facut in parteneriat cu peugeot plus ca e 16v, tehnologie mai noua, mai silentios.

Multumesc
0

#2 User is offline   B0yCk 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Marca: FIAT
  • Model: Stilo 1.9 JTD 115bhp
  • An: 2003

Posted 26 January 2012 - 07:50 PM

Inclin spre Peugeot 307 - asta doar daca este modelul cu facelift(ultimul facelift facut la 307 inainte de a nu se mai fabrica, cu cele 2 proiectoare mai proeminente si grila fata apropiata cu cea de 308/207)- bate fordul dpdv al dotarilor, asta asa e, dar din amici/prieteni sunt putin mai scumpe piesele.
Recomand motoarele HDI, foarte economice.

Spre Focus inclin doar daca ii dai un look de ST, altfel este o masina banala (bineinteles dpdv personal), dar mi se pare mai solida.

Motorul Ford de 1.6 cel de 116cai se infige bine:)

Dar de ce nu tintesti si catre un Golf 5 ?

BAfta la vanzare, desi mie imi pare rau ca mai scade un Stilo de pe aici:(

Cel putin eu daca o sa vand Stilo, il dau fie pe un Astra GTC fie pe un VW Scirocco/ Golf 6

Attached File(s)

This post has been edited by B0yCk: 26 January 2012 - 07:52 PM

0

#3 User is offline   alex87_stilo 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Model: Stilo 1.6 16v Dynamic

Posted 26 January 2012 - 11:02 PM

Eu as merge pe principiul ca daca imi schimb masina, trebuie sa o schimb cu una cel putin la fel de bine echipata ca cea veche. Focus-ul are intr-adevar un interior ieftin si slab echipat, dar are o tinuta de drum excelenta. Peugeot-ul are un interior OK, dotari OK, dar grila enorma din bara din fata mi se pare absolut caraghioasa.

Eu unul nu as da Fiat-ul Stilo pentru nici una dintre cele doua. Mai ia in calcul si Alfa 147 in 4 usi, modelul cu facelift. Se poate incadra in bugetul tau si are ceva mai multa personalitate. Golf-ul 5 cred ca e ceva mai scump.

This post has been edited by alex87_stilo: 26 January 2012 - 11:04 PM

My FIAT is fantastic

Fiat Stilo 1.6 16v Dynamic
2002
Fiat Seicento 1.1 S 2002
0

#4 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 27 January 2012 - 02:26 AM

@B0yCk asa este, Focusul e banal, numai ca pare mai solida si portbagaj mai mare; Golf nu prea gasesc in banii astia...doar cam chel;
Motoarele HDI am vazut si eu ca sunt laudate(silentioase, economice- tin cu casa :P , fasnete)- sunt si pe citroen si pe ford ( cele de 1.6)
307-le este cel ca in poza atasata, exact cu jante din alea :P )
@alex87_stilo si eu la fel imi doresc,sa fie mai echipata,...etc sa aducaun plus; 307 -le este cam comun la partea din spate, nu-mi spune nimic si grila ai dreptate este maricica; in rest interior placut, se schimba treaba cand ma urc la volan ( cel putinin asta al amicului meu - e putin special)

Focusul imi da senzatia de logan la interior, sincer; exteriorul pare ok si tinuta drum la fel din ce zice lumea
Nu am luat in calcul Alfa dar voi arunca o geana

Nici eu n-as renunta la stilo dar trebuie un upgrade si nu's banuti;cam rar gasesti masina sa arate asa - ext si interior si sa iti dea senzatia aia placuta cand o conduci.
0

#5 User is offline   alex87_stilo 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Model: Stilo 1.6 16v Dynamic

Posted 27 January 2012 - 10:24 PM

View Posttheutz, on 27 January 2012 - 02:26 AM, said:

Nu am luat in calcul Alfa dar voi arunca o geana

Daca nu te-ai saturat inca de "fitele" italiencelor, Alfa e o masina care te poate incanta cel putin la fel de mult ca Stilo.

Insa dintre cele doua masini prezentate de tine, as inclina catre Peugeot datorita echiparii foarte bune si a interiorului mult mai placut, dar in primul rand datorita proprietarului pe care il cunosti si e de incredere, asta e un mare plus.

My FIAT is fantastic

Fiat Stilo 1.6 16v Dynamic
2002
Fiat Seicento 1.1 S 2002
0

#6 User is offline   mishutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Marca: De toate pt toti :))
  • Model: Honda CBR 600 F3 '97 <> Doblo Cargo Maxi 1.3 Mtj '06 <> Ducato Maxi 2.3 JTD '03 <> VW Passat B5.5 Variant 2.0 TDI DPF OFF 118KW an '05

Posted 28 January 2012 - 12:29 AM

+1 pentru parerea lui alex87_stilo
..Va urma..
0

#7 User is offline   Blazer 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • View gallery
  • Interests:doua mari si late.....Masinile si Rottweiler-ii
  • Model: Stilo 1,6 BZ 16v

Posted 28 January 2012 - 12:28 PM

Eu iti recomand din toata inima sa te uiti si la Citroen C4 1,6 HDI (coupe sau berlina dupa preferinta). De vre-o jumatate de an am mers cu acesta masina mai bine de 6-7000Km si iti pot spune cu mana pe inima ca este extraordinar de buna si economa in special.
Este o masina inchegata, se tine foarte bine pe asfalt si iti face placere sa o conduci, si crede-ma ca sunt foarte carcotasi la aceste aspecte (nu acelasi lucru pot spune despre Stilo care pe zapada si ploaie este dezastru, parere personala)

Plus ca in 6000 de euro gasesti ceva din 2009, si au foarte multe dotari utile, ex piele, navigatie, xenon, parbriz incalzit, etc si cel mai important CONSUMUL, este cea mai economica din cate am condus, ca sa iti faci idee in oras la mine (Cernavoda) nu trece de 6-6,5% iar extraurban pana in 130 la ora iti ia 4%.
Numai bine!
Nu goni mai repede, decat poate ingerul tau sa zboare!!!

Posted Image
0

#8 User is offline   B0yCk 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Marca: FIAT
  • Model: Stilo 1.9 JTD 115bhp
  • An: 2003

Posted 28 January 2012 - 12:33 PM

MIe mi se pare ca pe zapada de acum nu am avut absolut nici o problema cu Stilo, doar ca e cam joasa(JTD-ul)

IN ce sens te referi ca e dezastru? :glare: :biggrin:

ON: asa e, c4 hdi este economa, chiar si 2.0 hdi este la fel de economa

This post has been edited by B0yCk: 28 January 2012 - 12:34 PM

0

#9 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 28 January 2012 - 02:18 PM

@Blazer M-am uitat si la Citroen, insa eu vreau masina cu 4 usi neaparat (cel putin in momentul asta) iar citroenul la 4 usi nu-mi place(imi place cel la 2 usi mult), e rotunjor in spate parca ar fi o buburuza; plus ca nu prea ma impact cu interiorul; nu gasesti cu dotarilea alea si din 2009 in banii astia (sau cel putin nu am gasit eu)

In ceea ce priveste motorul stiu ca e fix acelasi de pe peugeot, 1.6 hdi 110 cp deci consumul tot cam pe acolo trebuie sa fie - confirmat de actual titular al leutului; ma bucur sa am inca o confirmare a consumului ;)
0

#10 User is offline   ggarabet 

• Marca: ford
  • Model: focus 1.6 tdci 90 cp
  • An: 2012

Posted 19 March 2012 - 09:50 AM

Nu stiu de ce vrei tu motorul de 110 cp. Cel putin la Focus, cel de 90 cp este de preferat, consum mai bun si se derscurca bine si interurban. Important este ca cel de 90 cp nu are DPF, nu are volanta dubla si nu are turbina cu geometrie variabila.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Anunturi Gratuite Online