== CLUB FIAT ROMANIA==: Fiat Stilo Coupe 1.6 16V Sau 1.9Jtd - == CLUB FIAT ROMANIA==

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Fiat Stilo Coupe 1.6 16V Sau 1.9Jtd Rog sfaturi de achizitie

#1 User is offline   sublimegfx 

• Group: Members
  • Marca: -
  • Model: -

Posted 18 March 2012 - 05:50 PM

Inainte de toate vreau sa va salut si sa va spun cat de tare ma bucur ca exista un astfel de club.
Doresc sa achizitionez o masina pana in maxim 3500-3700 Euro si imi plac la nebunie Fiat Stilo Coupe. Nu am avut niciodata ocazia sa conduc un Stilo Coupe, am condus doar 1.9 JTD Hatchback.
Am 22 ani si conduc cam 400 km intr-o luna la munca si sa zicem cate o plecare acasa (Brasov-Pitesti), deci cam 600 km pe luna.
Nu stiu ce sa aleg daca un benzinar sau diesel, ma tot uit la un anunt (este 1.4 dar ma incanta anul si km) http://www.autovit.r...-C22372086.html si http://www.autovit.r...-C23298092.html

Daca se poate doresc niste sfaturi de la voi, detinatorii de astfel de masini.
De obicei tin foarte mult la masini si din ce am mai citit prin forum am vazut ca Stilo este genul de masina care cere atentie.
Pentru cumpararea masinii fac un imprumut, si nu as vrea sa stau mai mult cu ea pe dreapta. La achizitionarea masinii as vrea sa ma duc cu o ruda (mecanic) si sa o duc intr-un service pentru tester.

Mai sunt curios si daca spatiul din spate la Stilo Coupe este rezonabil... ma gandesc la viitoare plecari cu prieteni daca nu cumva este prea mic incat sa incapa decat pisica.

Astept sfaturile voastre si va multumesc !

This post has been edited by sublimegfx: 18 March 2012 - 05:51 PM

0

#2 User is offline   bebeluka 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Marca: Fiat
  • Model: Stilo Coupe 1,6 16 v
  • An: 2002

Posted 18 March 2012 - 06:54 PM

Salut,si bine ai venit pe forum.

In primul rand,ca si parere personala,avand in vedere ca nu faci multi Km anual,iti poti alege linistit un benzinar.
In al doilea rand,din link-ul pus de tine,beniznarul de 1.4 este de recomandat.Diesel-ul are un pret ...cam mic..de unde si parerea mea ca..ar putea avea ceva vicii ascunse...
Este bine,totusi sa faci o verificare amanuntita(mecanic si electric/testare) inainte de cumparare.

Spatiul locurilor din spate mi se pare rezonabil pentru un coupe.Am masina de trei ani,am facut ceva drumuri si cu persoane pe locurile din spate.Nu s-a plans nimeni de confort..din contra...S-a dormit de mama focului in spate..;),mai ales ca am geamurile infoliate pe spate si pe luneta.

Continua sa sondezi piata,si vezi ca si aici pe forum,sunt cativa coforumisti care isi vand masinutele.Poate gasesti ceva rezonabil,mai ales ca ai posibilitatea sa afli in mare parte istoricul masinutelor puse la vanzare.

Succes!
0

#3 User is offline   Dany111 

• Model: Stilo
  • An: 2003

Posted 18 March 2012 - 08:58 PM

Salut :happywave:

Si eu te-as sfatui sa alegi aia pe benzina... arata foarte bine in poze si e si mai nouta decat aia diesel..
Acum depinde de tine care iti place tie... Stii fiecare dupa posibilitate...
E frumoasa senzatia celor 115 caluti de sub capota la cea diesel.. da pretul nu prea ma convinge, si na are nevoie de putin mai multa atentie decat cea pe benzina.
Eu detin una diesel de 115 caluti si pot sa iti zic ca as mai vrea inca una cand nu mai poate asta.. da na am platit o suma frumusica pentru ea acum 2 ani...

Cu spatiul ce sa zic... dupa cum a zis si bebeluka e ok.. eu am facute 3 drumuri italia romania si tot asa sa dormit in spate de numa :biggrin: nu sa plans nimeni ca il doare ceva sau ca a stat incomod.

Sa ne auzim de bine si te asteptam sa ne povestesti si noua ce masinuta ai ales, si sa o prezinti :happywave:
0

#4 User is offline   sublimegfx 

Posted 19 March 2012 - 10:42 AM

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri! Am citit pe forum ca diesel-ul este in general mai costisitor si inclinam mai mult spre benzina. Aceea din 2005 este o masina frumoasa si un an bun dar totusi as vrea sa aleg cu 1.6 16V. Am pus km care ii fac sigur lunar, acum de... e posibil sa mai facem si alta plimbare. Dar este de speriat consumul ? Chiar sunt foarte curios daca este cineva din Brasov cu masinuta si daca are 10 minute pentru o privire rapida. Am inceput sa ma gandesc tot timpul la ea. Am vazut si ieri prin oras una, in trecere si chiar este o masina frumoasa.
Mai vad unele coupe ca au ceva schimbat... unele sunt mai "furioase" iar altele mai prietenoase, care este diferenta intre ele (ca aspect ma refer)? Stiu ca exista Abarth, dar nu ma refer la acest model.

This post has been edited by sublimegfx: 19 March 2012 - 10:52 AM

0

#5 User is offline   bebeluka 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Model: Stilo Coupe 1,6 16 v
  • An: 2002

Posted 19 March 2012 - 07:10 PM

View Postsublimegfx, on 19 March 2012 - 10:42 AM, said:

Mai vad unele coupe ca au ceva schimbat... unele sunt mai "furioase" iar altele mai prietenoase, care este diferenta intre ele (ca aspect ma refer)? Stiu ca exista Abarth, dar nu ma refer la acest model.

Cele mai "furioase" probabil au kit-ul sport..Compus din eleron si praguri..care,intradevar schimba mult aspectul masinii.Probabil si niste jante de 17"..etc.In general..cam asta este "tunning-ul" cel mai putin ..sa-i spunem costisitor.
Cele mai "prietenoase" sunt cele fara acel body-kit sport(cum este si a mea..de altfel-o poti viziona in topic-ul masina mea-Masina mea. ).
Eu am 1.6 16v si consumul in Bucuresti se situeaza intre 10% si 12.5% in functie de aglomeratie,mers sportiv sau nu...etc.Foarte rar am reusit un consum de sub 10%,si asta cu ceva "eforturi"(schimbat la turatii mici,evitare aglomerari).Un consum bun am obtinut la drum lung in jur de 6.7%(record..:) ) si 7% drum pana la mare cu 4 persoane bagaje si A/C.

Succes!
0

#6 User is offline   Silview 

• Fan Stilo
  • PipPipPip
  • View gallery
  • Marca: FIAT
  • Model: Stilo 1.4 16V
  • An: 2004

Posted 19 March 2012 - 08:50 PM

Ca posesor de Stilo, aceeasi motorizare 1.4 16V, iti spun cu inima pe inima..e un motor super reusit si agil de cei tot 95 cai.. un plus pentru motorul 1.4 ar fi ca e generatie mai noua de motoare + cutia de viteze in 6 trepte.

Am condus si 1.6 si nu am observat diferenta de putere de la 95 la 103..nu-i prea sesizabil, la modul cel mai serios! ba chiar pot sa zic ca in treptele inferioare am simtit-o mai "puturoasa" decat a mea Posted Image insa nu pot generaliza..poate masina care-am condus-o nu mai avea toti armasarii.

Mergi, vezi masina, testeazo cum au zis si colegii mai sus atat dpdv electric (tester) cat si mecanic..iar daca e OK nu prea mai ai de ce sa stai pe ganduri.

Succes, si sper sa-ti fi fost de ajutor.

P.S. Furia mai vine si din partea frontala cu grila fara semn, cum e a mea Posted Image Attached File  24112011.jpg (302.64K)
Number of downloads: 43

This post has been edited by Silview: 19 March 2012 - 09:00 PM

Posted Image

Posted Image
0

#7 User is offline   sublimegfx 

Posted 19 March 2012 - 10:02 PM

@ Bebeluka - Ai dreptate, m-am uitat mai bine la poze si pragurile schimba foarte mult aspectul. Am citit in postul unde iti prezinti tu masina ca ai avut destul de multe probleme si ai cheltuit ceva banuti si chiar te admir ca inca nu ai vandut-o... eu cred ca asa faceam (vorbesc fara sa o am, probabil dupa o sa vad lucrurile altfel) dar probabil iti si permiti :)
@ Silview - Da, furia vine si de la grila fara sigla. De curiozitate... tu ce consum ai cu 1.4 ? Din ce ai spus chiar m-ai convins sa iau un 1.4 in loc de 1.6 (asta fara sa merg cu ea).

Am vazut ca un 2002-2003 inmatriculat/neinmatriculat (benzinare) se invart undeva la 2700... ceea ce imi place pentru ca as face un imprumut mai mic... 500 euro inseamna 1000 dati inapoi la banca... salariul meu pe aproape 3 luni.

This post has been edited by sublimegfx: 19 March 2012 - 10:04 PM

0

#8 User is offline   afganu 

• membru indoctrinat
  • PipPipPipPip
  • Interests:Imi plac ff mult masinile, sofatul si excursiile
  • Model: Stilo coupe 1,4 l 16V 95 CP

Posted 20 March 2012 - 09:00 PM

View PostSilview, on 19 March 2012 - 08:50 PM, said:

Ca posesor de Stilo, aceeasi motorizare 1.4 16V, iti spun cu inima pe inima..e un motor super reusit si agil de cei tot 95 cai.. un plus pentru motorul 1.4 ar fi ca e generatie mai noua de motoare + cutia de viteze in 6 trepte.

Confirm cele spuse de Silwiu. :thumbl:
0

#9 User is offline   Silview 

• Fan Stilo
  • PipPipPip
  • View gallery
  • Marca: FIAT
  • Model: Stilo 1.4 16V

Posted 20 March 2012 - 11:07 PM

Consumul la motorul meu e asa:
Iarna: urban : ~ 10.2 %, extraurban : maxim 6.5.
Vara: urban : ~8.5 %, extraurban : maxim 6.2 (cel mai bun inregistrat vara trecuta prin august un 5.5 pentru un drum de vreo 360 KM, 2 persoane+ portbagaj full).

Treapta 6, isi face simtita prezenta de pe la 100-130 KM/h cu un consum foarte bun, asta daca stii cum sa menajezi pedala de acceleratie, cu cat mai sus cu atat mai bine.

Succes in alegere ! Sa ne instiintezi si pe noi cand iti vei achizitiona masina sa vedem cu ce te-ai ales.

This post has been edited by Silview: 20 March 2012 - 11:08 PM

Posted Image

Posted Image
0

#10 User is offline   sublimegfx 

Posted 21 March 2012 - 09:10 AM

View PostSilview, on 20 March 2012 - 11:07 PM, said:

Succes in alegere ! Sa ne instiintezi si pe noi cand iti vei achizitiona masina sa vedem cu ce te-ai ales.

Multumesc Silview, trebuie sa mai astept cateva luni ca sa pot lua creditul, in vara o sa iau masina.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Anunturi Gratuite Online