== CLUB FIAT ROMANIA==: Cutie Defecta - == CLUB FIAT ROMANIA==

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cutie Defecta

#1 User is offline   RAjahu 

• micut cu 600
  • Pip
  • Group: Members
  • Marca: fiat
  • Model: brava
  • An: 1996

Posted 17 October 2012 - 06:34 PM

salutare..
Sambata mi s-a stricat cutia de viteze.. la modul ca am plecat de pe loc intr-o intersectie si cand am vrut sa schimb viteza s-a auzit un zgomot, masina s-a smuncit un pic si shimbatorul a ramas blocat la punctul mort, si nici nu am mai putut sa bag intr-o viteza.
Stie cineva ce s-ar fi putut strica? Imi trebuie alta cutie?
Si daca imi trebuie alta cutie oare se potriveste o cutie de pe un Brava 1.4 (a mea e 1.6 16V) pentru ca am gasit deja una la un pret foarte bun..
0

#2 User is offline   RAjahu 

• micut cu 600
  • Pip

Posted 19 October 2012 - 10:49 PM

Ok vad ca nimeni havar nua re ce si cum..
Am o alta intrebare.. A mai dat cineva cutia jos de pe un brava 1.6? Imi poate cineva sugera niste pasi sa nu desfac ca nebunul toata masina?
Dau o bere :drinkers:
0

#3 User is offline   ex_cata 

• micut cu 600
  • Pip
  • Model: brava 1.2 16v
  • An: 2000

Posted 20 October 2012 - 01:43 PM

sal..cel mai bine dai jos cutia ..si te uiti ce e stricat la ea ...eventual nu se merita reparatia unei cutii...mai bn iei alta . Se da jos de pe suportul de pe caroserie 2-3 suruburi ..si mai e prinsa de motor cu 8-12 suruburi , depinde .Din cate stiu eu te data jos bateria si ce mai e pe acolo sa nu te incurce la demontare ..iar cu potrivirea cutiei merge doar de pe aceeasi capacitate si an apropiat , si sa te uiti bine sa fie la fel prinderea de pe caroserie si timoneria..multa bafta
0

#4 User is offline   RAjahu 

• micut cu 600
  • Pip

Posted 20 October 2012 - 05:10 PM

Salut Cata, mersi de indicatii.. Buba e ca e mult mai mult decat zici tu.. M=am apucat azi, am desfacut toate suruburile de pe motor, dar se pare ca pentru a scoate cutia trebuie sa dau afara planetarele(ma rog doar aia de la sofer) si asta presupune sa dau jos si toata fuzeta.. Eh la fuzeta m-am oprit.. sunt niste suruburi acolo care nu ies sub nici o forma (desi le-am desfacut piulitele)..
Ce cutie am gasit eu intr-adevar nu se potriveste.. Dar stie cineva daca macar sincroanele se potrivesc sau ce mai este acolo?
Astept sfaturi pentru ca luni ma apuc iar de ea..
0

#5 User is offline   dascalic 

• View gallery
  • Marca: Fiat
  • Model: Bravo
  • An: 2001

Posted 27 October 2012 - 09:23 AM

View PostRAjahu, on 20 October 2012 - 05:10 PM, said:

Salut Cata, mersi de indicatii.. Buba e ca e mult mai mult decat zici tu.. M=am apucat azi, am desfacut toate suruburile de pe motor, dar se pare ca pentru a scoate cutia trebuie sa dau afara planetarele(ma rog doar aia de la sofer) si asta presupune sa dau jos si toata fuzeta.. Eh la fuzeta m-am oprit.. sunt niste suruburi acolo care nu ies sub nici o forma (desi le-am desfacut piulitele)..
Ce cutie am gasit eu intr-adevar nu se potriveste.. Dar stie cineva daca macar sincroanele se potrivesc sau ce mai este acolo?
Astept sfaturi pentru ca luni ma apuc iar de ea..

salut si eu trebuie sa imi schimb cutia de viteze tot pe 16 16v:))) inca nu m-am apucat de ea ultima data am schimbat-o la un service ma rupt cu banii 380 de lei prima data mi-a cerut 200 lei apoi ma luat cu scoala din aia de mecanic ca plm timoneria e pe partea stanga si io o am pe dreapta sau ceva de genu asa k m-am hotarat sa o montez singur:)))
0

#6 User is offline   RAjahu 

• micut cu 600
  • Pip

Posted 28 October 2012 - 09:34 PM

Eu am reusit sa o dau jos.. A trebuit sa scot ambele planetare, sa tai doua suruburi cu flexul, complicat rau...Se pare ca problema e la cautator.. Acum trebuie sa vad daca se potriveste ala de pe cutia de 1.4.. Revin cu detalii.
0

#7 User is offline   Zolibacsi64 

• Membru interesat
  • PipPip
  • Interests:Tot ce tine de masiniii(si de bere)
  • Model: Brava 1.6 EL

Posted 29 October 2012 - 12:12 PM

Daca ai probleme la cautator inseamna ca furca este tocita pe lateral.Eu l-am incarcat prin sudura,polizat,si functioneaza si in prezent.Daca cauti undeva am scris despre el.Stima

Daca ai probleme la cautator inseamna ca furca este tocita pe lateral.Eu l-am incarcat prin sudura,polizat,si functioneaza si in prezent.Daca cauti undeva am scris despre el.Stima
0

#8 User is offline   RAjahu 

• micut cu 600
  • Pip

Posted 29 October 2012 - 12:40 PM

View PostZolibacsi64, on 29 October 2012 - 12:12 PM, said:

Salut,

Deci la mine cautatorul e blocat.. Nu se mai misca in nici o pozitie.. Nu am apucat sa desfac sa vad ce e acolo.. Asa s-a intamplat si la tine?
0

#9 User is offline   Zolibacsi64 

• Membru interesat
  • PipPip

Posted 30 October 2012 - 05:32 PM

Nu. la mine nu intra in viteza,decat pe jumatate-furca nu inainta destul.Daca zici ca este blocat inseamna ca ai boltul de siguranta(ca o boaba de fasole)care nu permite sa cuplezi 2 viteze deodata este iesit.Trebuie desfacut citia,ai grija de siguranta de pe axele fix+mobil-de sub piulite,sa nu sara,scoti bloc cutie,si pe cautator la capat unde intra in plansa cutiei ai sa gasesti siguranta si arcul.Este o munca de-ti trebuie calmante,dar se poate remadia.Stima
0

#10 User is offline   RAjahu 

• micut cu 600
  • Pip

Posted 31 October 2012 - 11:05 AM

Multumesc pt sfaturi.. Ma gandesc tot mai serios sa merg cu cutia in brate la un service.. Mi-a cerut unu 300 de lei sa o faca si cica imi da si garantie..
Eu zic ca pretul nu e mare.. Pareri?
0

#11 User is offline   KaN_ 

• micut cu 600
  • Pip
  • Model: Brava 1.6 16v 76Kw
  • An: 1999

Posted 31 October 2012 - 12:11 PM

View PostRAjahu, on 31 October 2012 - 11:05 AM, said:

Multumesc pt sfaturi.. Ma gandesc tot mai serios sa merg cu cutia in brate la un service.. Mi-a cerut unu 300 de lei sa o faca si cica imi da si garantie..
Eu zic ca pretul nu e mare.. Pareri?

Preturi la manopere (orientative)
- schimbat chit ambreiaj (cutie data jos+schimb de ambreiaj) costa undeva in jur de 350 ron.
- un pus la punct cam 200-250
- ca sa imi dea jos chiulasa+montat la loc cu schimb evident de garnitura - 250 ron

Niciuna din operatiile de mai sus banuiesc ca nu sunt prea complexe comparativ cu desfacut/reparat cutie.

Daca m-au inselat mecanicii cu preturile de mai sus, astept reduceri :)

This post has been edited by KaN_: 31 October 2012 - 12:11 PM

0

#12 User is offline   RAjahu 

• micut cu 600
  • Pip

Posted 31 October 2012 - 03:06 PM

View PostKaN_, on 31 October 2012 - 12:11 PM, said:

Daca m-au inselat mecanicii cu preturile de mai sus, astept reduceri :)

Salut,

Nu cred ca ai fost inselat. Si mie tot 250 de lei mi-au luat pentru distributie la reprezentanta Fiat din oras..
Ideea e ca acum eu am dat cutia jos.. Deci ei in aia 300 de lei doar mi-o repara, fara demontat/montat pe masina.
0

#13 User is offline   Zolibacsi64 

• Membru interesat
  • PipPip

Posted 31 October 2012 - 08:01 PM

Daca eram mai aproape,la jumate de pret iti faceam cutia cca 1 ora,maxim 1ora jumatate.Stima.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Anunturi Gratuite Online