== CLUB FIAT ROMANIA==: Macara Geam - == CLUB FIAT ROMANIA==

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Macara Geam

#1 User is offline   26mri 

• Group: Members
  • Marca: Fiat
  • Model: Grande Punto 1.4 T-Jet
  • An: 2007

Posted 06 May 2013 - 05:14 PM

Zilele trecute m-am trezit cu geamul stanga fata cazut. Initial am crezut ca sunt ghidajele de plastic, dar cand mers la service, mi-au dat fata de la usa jos, si na beleaua cablul era incalecat pe rotita motorasului (are o denumire, nu o mai stiu). Acum cica tre sa cumpar macara noua care e pe undeva pe la 240 ron fara motorasul electric care se poate recupera. Cum mi s-a parut cam mult, am inceput sa imi bag eu nasul, am dat motorasul jos, cablul este indoit si turtit in unele locuri, nu isi mai revine, acum restul pieselor mi se par bune nu prezinta semne ca ar ceda. Ideea este de unde fac rost de cabluri si care e schema de montare ca nu am tinut minte cum erau cand le-am dat jos. Ceva sfaturi ???
0

#2 User is offline   LucianDLR 

• GP ADVISOR
  • PipPipPip
  • Model: Grande Punto

Posted 27 May 2013 - 05:57 PM

View Post26mri, on 06 May 2013 - 05:14 PM, said:

... Ideea este de unde fac rost de cabluri si care e schema de montare ca nu am tinut minte cum erau cand le-am dat jos. Ceva sfaturi ???

Salutare.

Poti incerca cu cablu de frana pentru biciclete daca gasesti ceva cat de cat asemanator la sectiune(diametru) si te apuci de mesterit dupa modelul macaralei de la pasager, nu cred ca exista prin vreun manual de service schema de montaj si cat se tensioneaza cablul respectiv. Apropo, scrie cumva pe piesa pe undeva "made in germany" ?....asa pentru cultura mea, din cate stiam mecanismul pentru portiera spate la GP e nemtesc si ... tot degeaba.
"Sunt romāni care n-au fost niciodată la Iași, deși n-ar trebui să fie nici unul, căci cine n-a fost aici nu poate să străbată cu īnțelegere foile celor mai frumoase cronici, nu se poate pătrunde după cuviință de spiritul trecutului nostru care trăiește īn acest loc mai viu și mai bogat decāt oriunde aiurea [...]. Īn conștiința lui naționala ar fi o lipsa dacă el n-ar fi vazut orașul care a fost și-și zice īncă astăzi, cu māndrie, capitala Moldovei..." Nicolae Iorga
0

#3 User is offline   Kirstin 

• Shumy cea mai sexy membra
  • PipPipPip
  • Model: Punto G 1.3 90 cp

Posted 28 May 2013 - 10:31 AM

Mie mi-a plesnit un plastic din intreg mecanismul, iar cablul a zburat si s-a impletit prin toata usa.
Am luat macara sh, cu tot cu motoras, la 200 lei. Noua era undeva la 560 lei. Incearca sa cauti si varianta asta daca nu vrei sa iti mai rupi degetele la "bricolat".
0

#4 User is offline   andrei23 

• Membru interesat
  • PipPip
  • Marca: fiat
  • Model: grande punto
  • An: 2008

Posted 29 May 2013 - 04:31 PM

eu mi-am schimbat impreuna cu un prieten sufa de la macarale de pe spate si mi-am pus sufa de bicicleta..care la un capat au siguranta de metal si la celalt capat i-am pus o saiba si i-am facut nod...si merge fara probleme
0

#5 User is offline   mastercyclone 

• GP ADVISOR
  • Pip
  • Data nasterii:21-11-1980
  • Serie sasiu: -

Posted 30 May 2013 - 11:12 PM

View Postandrei23, on 29 May 2013 - 04:31 PM, said:

eu mi-am schimbat impreuna cu un prieten sufa de la macarale de pe spate si mi-am pus sufa de bicicleta..care la un capat au siguranta de metal si la celalt capat i-am pus o saiba si i-am facut nod...si merge fara probleme

sau in loc de saiba poti pune un plumb "de sigiliu" ..daca ai norocul sa gasesti asa ceva si bineinteles faci si nodul de care ai amintit. Ca si costturi cred ca undeva la 12 -15 lei..depinde de cablul/calitatea pentru frane bicicleta cumparat. Ca si timp undeva la max.1 ora/usa....Bine ar fi sa faceti rost si de braduletii/sigurantele din plastic care tin fata de usa(se mai rup cand scoateti fata de usa) si o noua folie pp (ca cea care se pune sub parchet)+ banda adeziva/dubluadeziva, care se pune pentru antifonare intre usa si fata de usa (o sa vedeti despre ce vb cand o sa dati fata de usa jos).

This post has been edited by mastercyclone: 30 May 2013 - 11:15 PM

0

#6 User is offline   andrei23 

• Membru interesat
  • PipPip

Posted 05 June 2013 - 12:15 PM

da ai dreptate si folia aia dar eu mi-am pus aluband...si nu am mai pus folia aia...si intr-un cuvand am facut antifonarea mai buna...
0

#7 User is offline   Arhire 

• Data nasterii:24-01-1962
  • Model: Grande Punto
  • An: 2010
  • Serie sasiu: ZFA19900000660508

Posted 13 July 2013 - 06:43 PM

salut. am si eu o problema cu macaraua de la geamul dreapta spate (mecanica)nu electrica. mai precis manerul merge in gol nu mai actioneaza geamul.As vrera sa desfac fata la portiera,dar nu stiu cum se scoate manerul care actioneaza macaraua.,sau iese odata cu fata la portiera?astept un sfat de la cineva care a deswfacut fatas la portiera. multumesc.
0

#8 User is offline   andrei23 

• Membru interesat
  • PipPip

Posted 14 July 2013 - 05:56 PM

View PostArhire, on 13 July 2013 - 06:43 PM, said:

salut. am si eu o problema cu macaraua de la geamul dreapta spate (mecanica)nu electrica. mai precis manerul merge in gol nu mai actioneaza geamul.As vrera sa desfac fata la portiera,dar nu stiu cum se scoate manerul care actioneaza macaraua.,sau iese odata cu fata la portiera?astept un sfat de la cineva care a deswfacut fatas la portiera. multumesc.

vezi ca manerul ala are o siguranta intre fata de usa si el..si iti trebuie un fel de patent sa il tragi dar cu varf ascutit sau o surubelnita..dar sa fii atent ca sara sigurnta aia si sa nu o pierzi..
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Pachete promo consumabile AR, FIAT, LANCIA