== CLUB FIAT ROMANIA==: Cum Se Schimba Burduful De Planetara De Langa Roata - == CLUB FIAT ROMANIA==

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Cum Se Schimba Burduful De Planetara De Langa Roata

#1 User is offline   mike1327 

• micut cu 600
  • Pip
  • Group: Members
  • Marca: Fiat
  • Model: Bravo 1.9 JTD 105Cp(1999); Bravo 1.9 JTD 100 Cp(2001)
  • An: 1999

Posted 14 April 2008 - 08:02 PM

S-a crapat burduful de la planetara(de langa roata) si vroiam sa stiu modul de schimbare al burdufului. Masina are si ABS .
0

#2 User is offline   seby666 

• Marca: fiat
  • Model: marea
  • An: 2002

Posted 23 June 2008 - 07:51 PM

In primul rand tre' sa desfaci abs-ul apoi planetara dinspre roata si de pe cutie. Ai grija cand desfaci colierele! De obicei se pun de unica folosinta. Sa iti cumperi (sau poate ai coliere profesionale), ca la planetara tre' sa reziste dupa ce ai desfacut-o. O cureti bine si unpli (se scrie cu m nu cu n, dar l-am lasat asa ca prea suna bine) burduful de jumate cu vaselina; vezi ca se gaseste in comert vaselina pt planetara ceva de genu siliconica sper sa te descuci.

Foloseste majuscula la inceput de propozitie si semne de punctuatie.

O sa te rog sa fi mai atent cand te exprimi in scris pentru ca dai de munca moderatorilor!

This post has been edited by S0v3r3ign69: 11 August 2008 - 01:13 PM

0

#3 User is offline   cox 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Marca: fiat
  • Model: bravo sx, 1.9 jtd
  • An: 2001

Posted 23 June 2008 - 08:16 PM

Nu se pune vaselina siliconica, ci vaselina grafitata. Cand cumperi un burduf de planetara iti vine cu sigurantele pentru planetara, piulita din capatul planetarei, care este de unica folosinta, coliere si un plic cu vaselina grafitata, suficient pentru umplerea burdufului. Daca tot schimbi unul, ar fi bine sa il schimbi si pe celalalt, pentru ca nu stii cat este de bun. Capatul planetarei pe care se pune burduful se spala cu motorina sau benzina, pentru a dizolva restul de vaselina si a elimina eventualul nisip care ar duce la uzura planetarei. Eu le-am schimbat pe ambele prin noiembrie. A fost 20 ron burduful cu tot ce am spus mai sus, dar nu mai stiu firma. Cred ca SWAG.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Anunturi Gratuite Online