== CLUB FIAT ROMANIA==: Directie, Bucse, Pivoti, Planetare, Telescoape, Capeti De Bara, - == CLUB FIAT ROMANIA==

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Directie, Bucse, Pivoti, Planetare, Telescoape, Capeti De Bara, Unde este problema???

#1 User is offline   Sonic 

• Group: Members
  • Marca: Fiat Stilo Coupe
  • Model: Fiat Stilo Coupe
  • An: 2002

Posted 25 September 2008 - 03:43 PM

Am in mers un scartait la rotile din fata ( cel putin acolo se aude ) si pe teren accidentat la mers incet cu a-1-a am ipresia ca se misca masina foarte tare, mai exact intra in balans si vertical si orizontal ..ma zgaltaie in masina d enuma...si nu e vorba de teren accidentat rau de tot, ci ma refer la un drum pietruit de exemplu....inainte nici nu se auzea acel scartait si nici nu se balansa asa de usor...am observat ieri cand ,masina fiind parcata, am apasat asa putin pe ea...sa intre in balans vertical si am auzit foarte incet acel scartait,,,,din masina se auzea mai tare,,,,am miscat-o din lateral si nu se auzea nimic...insa am impresia ca se misca prea mult....se misca asa de tare incat dupa o miscare mai violenta.( cu forta ) masina mai face de doua ori acea miscare data de mine pana sa se opreasca din balans....ce sa fie?
Cineva zicea capetii de bara, altcineva zicea bara stabilizatoare, altii spun ca sunt telescoapele...nu mai inteleg nimic...
Stie cineva care a mai patit asa ceva ..de la ce este?...nu de alta dar am patit sa merg intr-un service..sa-mi schimb un brat de la roata fata dreapta invocat de ei ca e dus..si cand colo...de fapt nu avea nimic acel brat...caci mi l-au dat ca cica nu au ce face cu el...eu baiat strangaret ce sunt..l-am luat..si mi-au spus niste prieteni cunoscatori ca acel brat mai are viata cel putin 1 an de zile la cum am grija eu de ea ....
Deci dupa aceasta patanie m-am inregistrat pe forrumul acesta tot la indicatiile lor si mi-am dat seama de abia atunci de ce sunt instare service-urile de la noi....drept urmare astept parerile voastre..de la ce e balansul acesta aparut peste noapte ( cel putin eu nu l-am sesizat pana acum ceva timp)...si care e piesa ce trebuie schimbata..?

Daca puteti si aveti cunostinta...dati-mi si ceva preturi al piesele:

Pivot
Planetara
Telescoape
capeti de bara
Bucse
Bara stabilizatoare

Va multumrsc si astept parerile voastre!
0

#2 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Marca: Fiat
  • Model: Stilo Coupe

Posted 25 September 2008 - 03:58 PM

problema cu scartaitul o am si eu, mai ales la viteze mici, cu treapta I, cand vrei sa urci un hop sau sa cobori! si da, daca te apesi pe ea, aripa sau capota mai in lateral se aude un scartait! aveam si la Dacie problema asta si era de la bara stabilizatoare.

Pe stilo am schimbat amortizoare + flanse, capete bara stabilizatoare ( astea erau cu probleme)- dar zgomotul nu a disparut

in rest mecanicul zice ca nu joaca nimic, pe acolo dar tot se aude scartaitul, ceea ce ma face sa cred ca este de la bara stabilizatoare ( intra prin niste bucsi de cauciuc

am incercat si am dat cu un spray gresant pe acolo, le-am uns putin si nu se mai auzea ( deci ori bucsile alea - sau ce-or fi ele ori bara cu totul )

si la dacie daca puneam putin ulei acolo nu se mia auzea pana trecea efectul uleiului :P stiu ca nu e sanatos dar am incercat sa vad daca de acolo vine

mai pote fi de la bascula sau ceva de genul....te gandesti ce se misca cand intra in balans - ia-le pe rand si schimba

mai intai bagat-e sub ea si asculta fiecare leemnt in parte si vezi de unde vine

la mine doar pe stanga cred ca se aude

daca rezolvi sau afli ceva spune-mi si mie :)
0

#3 User is offline   marsuleu 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Marca: FIAT
  • Model: STILO 1.2 16V
  • An: 2003

Posted 25 September 2008 - 04:15 PM

View PostSonic, on Sep 25 2008, 04:43 PM, said:

am observat ieri cand ,masina fiind parcata, am apasat asa putin pe ea...sa intre in balans vertical si am auzit foarte incet acel scartait,,,,din masina se auzea mai tare,,,,am miscat-o din lateral si nu se auzea nimic...insa am impresia ca se misca prea mult....se misca asa de tare incat dupa o miscare mai violenta.( cu forta ) masina mai face de doua ori acea miscare data de mine pana sa se opreasca din balans....ce sa fie?

ce sa fie dom'le oare ? cand masina are balans vertical atunci cand te apesi pe partea din fata , si scartait si altea alea... ce sa caute capetele de bara, pivotii , bucsele...si alte elemente din articulatie aici ???
problema ta e clara omule : SUSPENSIA ! fie doar de la amortizoare (care garantat sunt duse si la asemenea joc trebuie schimbate cat mai repede ) , sau foarte probabil sa fie si arcurile duse si flansele - astea scartaie , pt ca sunt niste rulmenti care se uzeaza , se sparg, curge vaselina din ei si apar zgomotele .
FIAT STILO 1.2 16V
0

#4 User is offline   Paully07 

• micut cu 600
  • Pip
  • Marca: fiat
  • Model: Stilo 1.6 16v
  • An: 2004

Posted 25 September 2008 - 04:17 PM

Deci....

Pivot nu gasesti decat cu brat si are si bucsele...cca 350 lei;

capete de bara...cca 150 lei (eu am achimbat la 145 buc.)

Bara stabilizatoare...(numai asa poti sa rezolvi cu bucsele care nu se gasesc separat)...cca 6-700 lei. Apropos.. cel putin eu nu am gasit set de bucse (capete sau centrale) pentru bara stabilizatoare separat...poate careva daca stie...sa ne zica si noua. Am vazut THEUTZ ca a schimbat capete bara stab...Zine si noua.

Planetare si telescoape nu stiu .. nu am schimbat.

Ar mai fi Bielete antiruliu..ca 150 buc... si alea pot da troncanit.

Eu personal am schimbat la a mea bieletele si capetele de bara. tot se mai aude cate ceva (binenteles nu ca inainte) poate in primavara voi schimba si bratele (cu pivot si bucse) precum si bara de torsiune.

Bara de torsiune (stabilizatoare) poate sa dea impresia unei trepidatii in toate directiile si din toate incheieturile a masini pe drum de asta pietruit sau de tara. Si la mine mai apare pe unele portiuni de drum si parca imi "seaca" creierii.

Cam asta din exp. mea.

Bafta.

This post has been edited by Paully07: 25 September 2008 - 04:25 PM

0

#5 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 25 September 2008 - 05:07 PM

sorry, vroiam sa spun, bielete bara stabilizatoare ( antiruliu )

@ marsuleu: eu am schimbat suspensia ( amortizoare si flanse fata) si tot scartaie; nu e vorba de balans, ca e normal sa intre putin in balans daca nu ai suspensia sport; problema era de scartait
0

#6 User is offline   marsuleu 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Model: STILO 1.2 16V

Posted 25 September 2008 - 06:16 PM

nu deviati de la subiect... omul zice ca si cand face el balans apasand pe partea din fata, se aude scartaitul si masina face ca o
"barca" de cateva ori... scartaitul poate sa fie de la arcuri sau flanse, iar amortizoarele sunt garantat iesite din uz... deci nu se pune problema de alte elemente din articulatie, si nici bara stabilizatoare nu cred ca are vreo legatura in cazul asta...
FIAT STILO 1.2 16V
0

#7 User is offline   skysword 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Model: Fckin' black Stilo Dynamic 1.9JTD 116CP

Posted 26 September 2008 - 09:25 AM

Problema este de la bucsele de la bara stabilizatoare. In mod normal bucsele au pe interior un manson de teflon care cu timpul se duce si incepe sa frece cauciuc pe metal, de unde scartaitul. In general apare dupa ploaie, intra apa intre cauciuc si metal, si da-i concert...
Am patit asa ceva la Ka, singura solutie era schimbarea bucselor.
La Ka, treaba simpla, erau vreo 300.000 amandoua, si se schimbau in 5 minute.
La Fiat, de ce simplu cand se poate complicat. NU se schimba decat cu tot cu bara, vreo 4-5 mil. Partea ciudata este ca se vede din constructie ca bucsele alea au fost facute sa fie schimbate, daca era ca la Land Rover sau mai stiu eu ce, unde bucsele sunt sudate de bara, mai intelegeam. Cred ca e aceeasi chestie cu bucsele de la puntea spate, ca nu se gasesc decat cu puntea.
Alta solutie e gresarea, dar va zic din experienta ca e temporara, am dat cu orice, de la vaselina siliconica la sacaz, tot o arunca afara. Trebuie suportat cat e ploaie...

Just my 2 cents...
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards, for there you have been and there you will long to return.
0

#8 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 26 September 2008 - 10:48 AM

View Postskysword, on Sep 26 2008, 10:25 AM, said:

Problema este de la bucsele de la bara stabilizatoare.
Alta solutie e gresarea, dar va zic din experienta ca e temporara, am dat cu orice, de la vaselina siliconica la sacaz, tot o arunca afara. Trebuie suportat cat e ploaie...
Just my 2 cents...

@ skyword : uite un om care ma intelege ! :) aceeasi parere o am si e u! si eu am incercat aceeeasi metoda, tot la bucsile alea !
@ @marsule: acum legat ca ea e barca , asta da, poate fi de la amortizoare, arcuri alte chestii; eu ma refeream la scartait cand spuneam de bara stabilizatoare
0

#9 User is offline   B-83-LCN 

• membru aventurier
  • PipPipPip
  • Model: Stilo

Posted 26 September 2008 - 11:47 AM

View Postskysword, on Sep 26 2008, 10:25 AM, said:

Cred ca e aceeasi chestie cu bucsele de la puntea spate, ca nu se gasesc decat cu puntea.

Just my 2 cents...

Offtopic

Scuza-ma ca te contazic. Eu am schimbat de doua ori bucsile pe spate la al meu Stilo Coupe. Se gasesc separat la aproximativ 100 ron fara tva bucata si se pot si monta pe masina, mai greu, cu ajutorul unei prese, dar se poate.
0

#10 User is offline   skysword 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Model: Fckin' black Stilo Dynamic 1.9JTD 116CP

Posted 26 September 2008 - 12:47 PM

View PostB-83-LCN, on Sep 26 2008, 12:47 PM, said:

Scuza-ma ca te contazic. Eu am schimbat de doua ori bucsile pe spate la al meu Stilo Coupe. Se gasesc separat la aproximativ 100 ron fara tva bucata

Acelea am impresia ca sunt after-market, nu originale. E posibil sa fi schimbat mai incolo si sa fi adaugat cod si pentru astea...
Pe fiatforum se plangeau ca originale nu exista cod.
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards, for there you have been and there you will long to return.
0

#11 User is offline   Sonic 

Posted 27 September 2008 - 03:43 AM

Va multumesc tuturor pt raspunsuri insa ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste preturi la aceste piese de care ati discutat in acest toppic ca ar fi uzate sau duse?....nu de alta dar vreau sa ma pregatesc financiar pentru a merge cu ea la doctor si pentru a remedia toate problemele..si vreau sa stiu al ce ma pot astepta....am vazut ceva preturi pe net....insa nimic concludent.....
Va multumesc anticipat :osanale:
0

#12 User is offline   Sonic 

Posted 27 September 2008 - 11:43 AM

Baieti bara stabilizatoare nu cred ca e....ca nu are cum...ca nu am :rolleyes: amortizoarele cred si e posibil sa fie ele....si poate bucsile antiruliu...si capetii de bara..forjati...altceva nu stiu ce ar mai putea fi...insa mai astept pareri si raspunsuri d ela voi si in continuare
salut tuturor
0

#13 User is offline   Ice T 

• Membru ASOCIATIA CLUB FIAT
  • PipPipPipPipPip
  • Group: Root Admin
  • Model: GP
  • An: 2001

Posted 27 September 2008 - 01:34 PM

View PostSonic, on Sep 27 2008, 12:43 PM, said:

Baieti bara stabilizatoare nu cred ca e......ca nu am :rolleyes:

Cum nu are??Esti sigur ca stii care e aia?? :scarpin:
"Viata e complexa si are multe aspecte"

Parteneri ClubFiat

Autocolante ClubFiat Romania

Posted Image

Service electrocasnice
0

#14 User is offline   B-83-LCN 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 27 September 2008 - 04:09 PM

sonic:

bascula(Beru sau Frap): 215 ron
bielete antiruliu(Frap): 50 ron
bielete de directie(Frap): 70 ron
capete de bara(Frap): 70 ron
anortizor fata(Sachs): 230 ron
flansa amortizor fata(Lemforder): 110 ron

Cam din astea se constituie articulatia pe fata la Stilo. Pentru detalii privind furnizorii acestor piese la aceste preturi, da-mi un PM.

Bafta.
0

#15 User is offline   cobu 

• Membru interesat
  • PipPip
  • Model: Stilo 1.6 16v Silver

Posted 27 September 2008 - 06:51 PM

Eu cand cobor sau urc borduri se aude un scartait la partea din fata.Despre acel zgomot e vb in discutie ?
0

#16 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 28 September 2008 - 02:34 PM

da, ceva de genul! un scartait care se manifesta la viteze mici, treapta I, cand cobori/urci ceva, un damb

cel putin eu despre aste vorbeam;

mai era vorba si de suspensie ca cica are omu balans mare, ceva gen "barca"
0

#17 User is offline   Sonic 

Posted 28 September 2008 - 04:36 PM

View Posttheutz, on Sep 28 2008, 02:34 PM, said:

da, ceva de genul! un scartait care se manifesta la viteze mici, treapta I, cand cobori/urci ceva, un damb

cel putin eu despre aste vorbeam;

mai era vorba si de suspensie ca cica are omu balans mare, ceva gen "barca"

Da fratilor..asta este cea mai mare problema..ca intra foarte usor in balans..( mai ales in cel lateral) adica me dampuri sau urcari\coborari....ma balanseaza in masina de zici ca esti pe vapor....asta nu e ok,.,,,deci telescoapele+ amortizoarele sigur sunt t\duse,,,arcurile cred ca nu,, ca sta bine pe roti...nu par uzate....

nu mai cita mesajul anterior in totalitate

This post has been edited by icet: 28 September 2008 - 08:02 PM

0

#18 User is offline   cobu 

• Membru interesat
  • PipPip
  • Model: Stilo 1.6 16v Silver

Posted 28 September 2008 - 08:06 PM

Referitor la acest zgomot sa va povestesc o chestie.
Am un coleg care a cumparat o kia ceed noua.Are suspensia la fel de tare ca si fiatul stilo( te zdruncina serios la fiecare denivelare + ca ai senzatia ca ceva se rupe dupa fiecare groapa).De noua face aceleasi zgomote(scartaie la urcarea de borduri, exact simptomele descrise mai sus etc) ca si cele identificate de noi la fiaturi.Acum nu cred ca a venit a lui cu buba de noua..Eu am dat vina pe arcuri...si la a mea si la a lui :)

This post has been edited by cobu: 28 September 2008 - 08:07 PM

0

#19 User is offline   petronelduca 

• micut cu 600
  • Pip
  • Marca: stilo dinamic 1.6l
  • Model: stilo

Posted 28 October 2008 - 11:16 AM

dar despre bataie pe partea dreapta fata, cand iau gropi(gropite), de la ce naiba poate fi?
am schimbat uleiul si l-am rugat pe mecanic sa verifice jocurile la roti. a tras de ele si in plan vertical si orizontal. nici o miscare.
pe drum bun, nici cel mai mic zgomot.cand iau o groapa sau la imbinarile dintre straturile de asfalt, pe stanga nimic, pe drepata bate gen aproape fier pe fier.
va rog, un sfat.
respect
0

#20 User is offline   Sonic 

Posted 29 October 2008 - 01:18 AM

pe drum bun, nici cel mai mic zgomot.cand iau o groapa sau la imbinarile dintre straturile de asfalt, pe stanga nimic, pe drepata bate gen aproape fier pe fier.

Da....am eu rezolvarea problemei tale.....si eu am avut aceeasi problema.....si dupa ce ma fost la 3 service-uri la care toti mi-au spus ca nu are nimic la roti masina...am fost la un al-4-lea unde mi s-a descoperit "buba"
Raspunsul este bratul de la roata ...tot dreapta a fost si la mine....si l-am schimbat si de atunci nu se mai aude nimic....la nici o groapa si la nici o denivelare.....
Toata distractia m-a costat: -220 Lei - bratul
-50 Lei - manopera

Asta a fost la mine si tot asa...nu a fost descoperita.....nu as fi crezut ca poate fi bratul dupa ce a fost verificata de 3 ori dar dupa schimbarea lui...totul este ok..si nici un zgomot....
Bafta si sa ne anunti daca aceasta a fost problema....daca nu...posteaza rezolvarea problemei oricare ar fi ea ca sunt curios

Salut :happywave:
0

#21 User is offline   petronelduca 

• micut cu 600
  • Pip
  • Marca: stilo dinamic 1.6l
  • Model: stilo

Posted 29 October 2008 - 09:38 AM

Multumesc foarte frumos de raspuns.o sa merg la service sa-i pun sa verifice bratul rotii. un unchi al meu lucreaza la acest service, deci se vor uita baietii cu simt de raspundere si daca e nevoie schimb bratul rotii.
Dupa remediere sau ce-o fi, o sa revin cu raspuns. E tare enervant sa ai acea bataie si sa nu stii de unde vine.
Once again, multumesc.
Respect
0

#22 User is offline   mihaitza83 

• micut cu 600
  • Pip
  • Interests:cars, beer and women! :D

Posted 08 April 2010 - 07:51 PM

la mine e clara.. tot scartaitul ala a aparut acum vreo 3 saptamani. mi s-a parut ciudat pt ca scartaia urat si nu tot timpul. intre timp de 2 zile a aparut si o bataie in special la virajul dreapta..
ieri dimineata m-am bagat sub masina si am gasit si cauza.. bara stabilizatoare a plecat putin la plimbare si loveste in planetara cand iau viraj dreapta.
intre timp am inceput sa caut bucsile de bara stabilizatoare si deaici problemele.. se gasesc doar cu bara desi se pot schimba si separat.
bucsile de punte spate ca vorbeati de ele se gasesc si separat, sunt la autokarma in stoc de la 2 producatori (fiat si inca unul nemtesc). pretul 100-150 ron!

daca are cineva ceva cunostinte mai multe in legatura cu bara stabilizatoare astept un pm-u. ms fain
cabluri de diagnoza, chei briceag, carcase originale de chei briceag si normale, diagnoza auto, filmari si foto evenimente deosebite....
Repar OCS-uri de Fiat Stilo!
0

#23 User is offline   andreias_alexander 

• Pasionat de Stilo... pe viata!
  • Pip
  • Model: Stlo 1,8 16V

Posted 23 May 2010 - 08:57 PM

La mine problema scartaitului mi-am rezolvat-o!Am observat ca se auzea doar la interventii pe verticala si in ambele parti, deci am luat-o de sus in jos prin eliminare, astfel:
-flanse, arcuri, bascule nu, ca aici nu numai ca ar scartai dar ar trebui sa se auda BATAI destul de suparatoare;
mi-am verificat bucsaria si era ok.
-amortizoarele aparent lucrau.
Am facut asa: :wallbanger: ...apoi asa: :scarpin: dupa care am aplicat varianta traditionala, pe care o stiam de la Moskvich-ul pe care l-am avut inainte de Fiat:
-m-am suit la volan, am luat-o pe un drum pe care am gasit mai multe gropi, le-am cautat pe cele mai putin adanci insa mai largi ca arie de intindere, am intrat in cateva direct cu 25-30 km/h fara exagerare si fara mila...manevra prin care am constat ca botul "lanseaza" pe verticala adica parca te arunca in sus si in jos ca si cum ai fi in barca si de asemenea am constat ca scartaitul se producea in momentul de revenire.Cand m-am intors in parcaream mai facut o treaba:
-am lasat-o cu botul me marginea de coborare a parcarii si din frana, lasam masina sa coboare foarte putin si franam brusc, am facut de vreo 3 ori, am constatat iarasi scartaitul si balansul exagerat la botului, am executat operatiunea SCHIMBAREA AMORTIZOARELOR care app., am constat ca cele de pe masina erau pe ulei dar never mind...mi-am pus pe gaz, lucreaza bine, nu mai scartaie, m-am scos!

NUMAI BINE! :lavolan:
Alex, Iasi
Bad boy 4 life
Fiat Stilo Coupe, 1.8 16V 2002, 133 CP
0

#24 User is offline   Sonic 

Posted 28 May 2010 - 12:06 PM

-am lasat-o cu botul me marginea de coborare a parcarii si din frana, lasam masina sa coboare foarte putin si franam brusc, am facut de vreo 3 ori, am constatat iarasi scartaitul si balansul exagerat la botului, am executat operatiunea SCHIMBAREA AMORTIZOARELOR care app., am constat ca cele de pe masina erau pe ulei dar never mind...mi-am pus pe gaz, lucreaza bine, nu mai scartaie, m-am scos!

NUMAI BINE! :lavolan:
[/quote]

Intrebarea e...cat te-au costat amortizoarele caci exact aceeasi figura imi fate si mie masina...si e clar aceeasi problema......de unde ai cumparat/...ce marca...si cat te-au costat?

Merci anticipat

O zi buna!
0

#25 User is offline   andreias_alexander 

• Pasionat de Stilo... pe viata!
  • Pip
  • Model: Stlo 1,8 16V

Posted 01 June 2010 - 11:44 PM

cat te-au costat?
Merci anticipat
Salut. Te rog mult sa ma scuzi de intarziere, am avut foarte multa treaba la reconditionarea unui"cotet" de broscutza:) si nu am mai avut timp de forum:D

Poi amortizoarele mi le-a trimis maica-mea din Italia, am vrut SACHS ca stiam ce vreau si la vremea aceea m-au costat cam 390 de lei cu tot cu transport si TVA cum am calculat eu in bani romanesti. Mie mi s-a parut destul de ok constient fiind ca nu sunt SACHS-uri turcesti si mi-au venit si in 3 zile:D. Cu altceva legat de preturi nu te mai pot ajuta ca de schimbat mi le-am schimbat singur.
Numai bine!
Alex, Iasi
Bad boy 4 life
Fiat Stilo Coupe, 1.8 16V 2002, 133 CP
0

#26 User is offline   lupuadrian 

• micut cu 600
  • Pip
  • Model: Stilo 1,6 16v

Posted 06 June 2010 - 07:05 PM

si la mine se aude o bataie in paretea dreapta cu toate ca am aschimbat aproape tot mai am un pik de joc in rulmentul butuc. Posibil sa fie de acolo?
0

#27 User is offline   alex87_stilo 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Model: Stilo 1.6 16v Dynamic

Posted 14 June 2010 - 04:27 PM

Am si eu un zgomot care nu stiu de unde poate proveni. In momentul cand vreau sa fac o intoarcere, in momentul cand rotile sunt bracate la maxim ori in stanga, ori in dreapta, si incep sa trag de volan in directia opusa, se aude un huruit scurt si se simte o mica vibratie in volan. A mai avut cineva un zgomot asemanator?
My FIAT is fantastic

Fiat Stilo 1.6 16v Dynamic
2002
Fiat Seicento 1.1 S 2002
0

#28 User is offline   theutz 

• membru aventurier
  • PipPipPip

Posted 14 June 2010 - 04:40 PM

Se intampla cand stai pe loc sau accelerezi? LA mine mai face asa, dar cand virez maxim si accelerez, la viteze mici, si am impresia ca este motorul de servo
0

#29 User is offline   alex87_stilo 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Model: Stilo 1.6 16v Dynamic

Posted 14 June 2010 - 04:59 PM

Se intampla mai ales cand virez pe loc, dar si la viteze foarte mici. Daca e motorul de servo e normal sa faca asa, sau inseamna ca e pe duca? :scarpin:
My FIAT is fantastic

Fiat Stilo 1.6 16v Dynamic
2002
Fiat Seicento 1.1 S 2002
0

#30 User is offline   aschiuta 

• membru pasionat FIAT
  • PipPipPipPip
  • Group: Moderators
  • Marca: Fiat Stilo 1.6 , 181000 Km
  • Model: Dynamic 5 usi

Posted 14 June 2010 - 05:16 PM

Vezi daca face asa si cu CITY activat. Apoi scoate siguranta de la servo si observa fenomenul la viteze mici. Daca si acum se manifesta atunci fii cu ochii pe planetare.
DA
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Pachete promo consumabile AR, FIAT, LANCIA